Mangan ve Çinko Fosfat Kaplama

      Fosfat Kaplama ;metal yüzeylerin üzerinde bulunan gres film tabakası, yağ,pasve oksit tabakalarından temizlendikten sonra ,fosforik asit içeren bir metal fosfat(çinko,mangan.demir)çözeltisine daldırma yöntemiyle yüzeyde çözünmeyen fosfat tabakasının oluşturulmasıdır.

Bu işlem özellikle demir çelik yüzeylerde kullanılmaktadır ancak alüminyum, çinko, kadmiyum ve magnezyum gibi metal yüzeylerde fosfatlanabilir.

a) Çinko Fosfat Kaplama :

Kullanım alanına göre 3 tip Çinko fosfat prosesi uygulanmaktadır.

• Toz boyama öncesi çinko fosfat kaplama

• Tel çekme öncesi çinko fosfat kaplama

• Boru çekme öncesi çinko fosfat kaplama

      Metallerin korozyona maruz kaldığı yerlerde uzun ömürlü olması istendiği hallerde tercih edilir.Gri renklidir.Çinko fosfat kristalleri yüzeyde gözenekli bir tabaka meydana getirirler ve boya film tabakasını emerek mekanik olarak tutunabilirler.Bu sayede çinko fosfat kaplı bir yüzeyde boyanın yapışma özelliği artar.Boya öncesi çinko fosfat uygulamaları ile malzemelerin korozyona karşı dayanım süresi artar. Otomotiv sektöründe, Elektronik ve Makine Üretim aletlerinde yaygın olarak kullanılır.

b) Mangan Fosfat Kaplama :

      Mangan fosfat en çok metaller arası aşınmaya dayanıklı olması sebebiyle tercih edilmektedir..Ayrıca siyah renkli ve pürüzlü bir yapıya sahip olan Mangan fosfat , diğer fosfat kaplamalarla kıyaslandığında en sert ve en iyi korozyon direncine sahip olanıdır.Mangan fosfat boya ve kaplama öncesinde uygulanabilir.

      Hafif çelik, çelik alaşımları, ısıl işlem görmüş çelikler, dökme demir, dövülebilir ve sünek demir döküm malzemeler üzerine kaplanabilir.

      Mangan fosfatın bir diğer özelliği ise metaller arası sürtünmeyi azaltır. İstendiği takdirde fosfat kaplama sonrası yağlama da yapılabilir.

      Manganez fosfat otomotiv motor ve şanzıman sistemleri gibi parçaların aşınmaması gereken projelerde ve çeşitli endüstriyel alanlanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fosfat kaplamanın avantajları ;

• Korozyon Koruma ;metal yüzeyinde ilave korozyon koruma sağlar.

• Sertleştirilmiş bir yüzeyin oluşturulması esnasında başlangıçtaki temas eden yüzeyi kaygan tabakası sayesinde aşınmayı engelleyerek parçaların montajlanmasını kolaylaştırır ve anti-çürüme yüzeyi sağlar

 • Yağlanabilirlik;isteğe bağlı olarak yapılan yağlama sonrası ilave korozyon sağlar ve üzerinde kaygan bir film tabakası oluşturulabilir.

• Yüzeyin matlaştırılması,ile fosfat kaplama da parlamayı ve optik uygulamalarda göz yorgunluğu ya da parlak ışık yansımasını azaltır.

• Yüzey Hazırlama,Fosfat kaplama boya ve lak prosesleri öncesinde uygulanarak parçalarınmetal yüzeye yapışmasını artırır.